See ahavoiduttu on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "ahavoiduttu",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"past passive indicative connegative of ahavoitua"
],
"id": "en-ahavoiduttu-fi-verb-FNQVPEyi",
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "ahavoiduttu"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ahavoiduttu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidututtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "ahavoiduttu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ahavoidu",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "u",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "29 71",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 70",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "26 74",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 75",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of ahavoitua"
],
"id": "en-ahavoiduttu-fi-verb-JXUZL-C3",
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "ahavoiduttu"
}
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past passive participles",
"Finnish valo-type nominals",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "verb form"
},
"expansion": "ahavoiduttu",
"name": "head"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"past passive indicative connegative of ahavoitua"
],
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"connegative",
"form-of",
"indicative",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "ahavoiduttu"
}
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish past passive participles",
"Finnish valo-type nominals",
"Finnish verb forms",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ahavoiduttu",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttu",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutun",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutut",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutun",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttua",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutusta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuun",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuna",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*C/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuuni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutukseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttusi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuusi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttumme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuumme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuunne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttujansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutussaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutussansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutustaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutustansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuunsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutullaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutullansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutulleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutullensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttunansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutukseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidutuiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ahavoidututtaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidututtansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoidutuittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ahavoiduttuinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "past passive participle"
},
"expansion": "ahavoiduttu",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ahavoidu",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "u",
"5": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ahavoitua"
}
],
"glosses": [
"past passive participle of ahavoitua"
],
"links": [
[
"ahavoitua",
"ahavoitua#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"participle",
"passive",
"past"
]
}
],
"word": "ahavoiduttu"
}
Download raw JSONL data for ahavoiduttu meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.